Exkurzia na Devín

V utorok 15. októbra 2019 sme využili krásne jesenné počasie a vybrali sme sa na hrad Devín. Viaže sa k nemu najstaršia história Slovákov a Slovenska. K tomuto miestu sa viaže epos Jána Hollého Svatopluk a pamätná tabuľa pripomína aj návštevu Štúrovej družiny. Krásne počasie prispelo k tomu, že sme si pokojne a so záujmom vypočuli výklad a prešli všetky dostupné priestory hradu.

V niektorých klenbových priestoroch sú inštalované expozície Múzea mesta Bratislavy. K obdobiu, keď hrad vlastnili Garayovci, sa viaže aj vznik 55 m hlbokej hradnej studne, ktorá sa nachádza na nádvorí stredného hradu. Nadšene sme vyskúšali aj jej akustiku. Pri studni sa nachádza vyhliadková terasa s výhľadom na Dunaj a rakúsky vrch Braunsberg.

V nádhernej scenérii s dvojfarebným sútokom Dunaja a Moravy vyniká elegantná štíhla veža s cimburím. Podľa povesti sa nazýva Panenská veža. Po moste ponad hradnú priekopu sa možno dostať na vrcholovú plošinu so zvyškami strážnej veže. Horný hrad je od roku 2017 opäť prístupný pre verejnosť a poskytuje úžasný výhľad.